Leylekler yakın takipte

Türkiye’de ilk kez 2010 yılında Selçuk’ta başlanan leylek yavrularının PVC halkalarla işaretlenmesi çalışmaları sürüyor.

NİLÜFER ÖZTÜRK SİLAY

2010 yılından bu yana yapılan bu çalışmada toplam 281 adet leylek yavrusunun halkalandığını belirten uzmanlar, geçtiğimiz günlerde de 53 leylek yavrusuna halka takıldığını belirttiler. Yapılan çalışma ile leyleklerin göç yollarının ve beslenme alanlarının araştırılması, yavruların tekrar aynı yuvaya geri dönüp dönmedikleri ve aynı ana babadan dünyaya gelen yavruların ne kadarının geriye dönebildikleri gibi konuların aydınlatılmasının hedeflendiği belirtildi. Uzmanlar, leylek yavrularının sağ bacağına takılan mavi PVC halkaların üzerinde beyaz T harfi ile başlayan 4 değişik harf grubunun bulunduğu da açıkladı.

2010 yılında Selçukta halkalanan 2 leyleğin Efes harabeleri girişinde, 2 leyleğin Belevi Beldesinde, 1 leyleğin Zeytinköyde ve 1 leyleğin de Sökenin Karacahayıt Köyünde olduğunun gözlemlendiği belirtildi. Ayrıca Selçukta halkalanan 3 leyleğin de, kuşbilimciler tarafından İsrailde görüldüğünün rapor edildiği vurgulandı.

Selçukta sürdürülen leylek halkalama çalışmalarına Ege Üniversitesi Fen Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Dr. Ortaç Onmuş, İzmir Kuş Cenneti Koruma Birliğinden biyolog Ömer Döndüren, Selçuk Belediyesi veteriner hekimleri Osman Yelken ve Ersin Çakmak ile GEDAŞ Selçuk Şube Müdürlüğü elemanları katıldı. Selçuk Belediyesi veteriner hekimi Yelken, halkalı leylek görüldüğünde ya da halkalı yaralı veya ölü leylek bulunduğunda Selçuk Belediyesi Veteriner Hekimliğine bildirilmesinin, leyleklerin korunması çalışmaları için çok önemli olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz